Kamna

Kachlová kamna

historicky plnila více funkcí. I dnes můžete pořídit kamna s plotnou nebo pecí. Dnes ale kachlová kamna slouží převážně k vytápění. Oproti jiným zdrojům tepla je jejich náběh delší, ale jakmile je jednou roztopíte, vydrží sálat dlouhou dobu, aniž byste museli přiložit. To šetří nejen váš čas, ale také palivo.

S ohledem na maximalizování akumulačních schopností se pro výrobu kachlových kamen používají zejména keramické materiály, které mají dobré akumulační vlastnosti a zadrženou energii postupně uvolňují do prostoru. Díky této vlastnosti jsou opět žádané v pasivních a nízkoenergetických dřevostavbách, kde je malá tepelná ztráta. Interiér se tak nepřehřívá a vy nemusíte přikládat každých pár hodin.

Topeniště kachlových kamen bývají současně konstruována tak, aby zde bylo možné spálit za krátký čas velké množství paliva. Tepelná energie je poté postupně uvolňována do prostoru po dobu až několika hodin. Z tohoto důvodu mohou být kachlová kamna jediným plnohodnotným zdrojem tepla, především u dobře zateplených novostaveb.

Kachlová kamna vydávají velmi příjemné teplo. Pokud jsou zhotovená kvalitně, postarají se při několika málo topných intervalech o dlouhotrvající teplo. Po zatopení kamna nejprve předávají teplo sáláním přes sklo a postupně nahřívají kachle, aby poté mohly sálat a teplo uvolňovaly ještě dlouho po vyhasnutí plamene.

S ohledem na to, že v kachlových kamnech se topí především dřevem , představují levný a účinný zdroj tepla. Využít lze také kachlová kamna s teplovodním výměníkem, která zvládnou pohodlně vytopit celý dům, například prostřednictvím radiátorů.


Základní dělení:
 
1. Lehká
To jsou kamna, která mají za úkol v krátkém čase vytopit určitý prostor. Mají omezenou akumulační schopnost (zhruba na 1 - 5 hodin), ale veliký výkon na malé ploše. Proto jsou vhodná do chat, chalup či jiných objektů pouze krátkodobě využívaných.
 
2. Středně těžká
Používají se jako alternativní zdroj tepla v domech s centrálním topením pro přechodová období (jaro, podzim), kdy už je zima, ale ještě se nevyplatí roztápět kotel ústředního topení. Jejich akumulační doba se pohybuje okolo 5 - 12 hodin. Je to topení pohotové a provozně velice levné.
 
3. Těžká
Těžká kamna se používají jako hlavní zdroj tepla pro celý dům, nebo pro jeho významnou obytnou část, Jejich tepelná akumulace je zhruba 12 - 24 hodin, mnohdy i více. Při tom spotřeba dřeva je minimální. Příkladem uvedu rodinný domek, Denní dávka je 12 kg suchého dřeva. Toto shoří během hodiny a víc se o kamna nemusíte do dalšího dne starat. Kamna nejenže nepotřebují znovu přiložit, ale ještě k tomu hřejí celých následujících 24 hodin. Jejich provozní teplota na plášti se pohybuje od 50°C do 65°C, tedy relativně nízko, ale to nahradí jejich velikost. Takováto kamna jsou vždy dominantou místnosti. Jejich část je mnohdy funkčně propojena s interiérem, lze na nich sedět, někdy i ležet.
 

  




 

E-shop

Nezapomeňte si prohlédnout atuální nabídku našeho elektronického obchodu

Kontakt

Telefon: +420 603 271 255
e-mail:     horak.dobrovice@gmail.com
Adresa:   Družstevní 380, Dobrovice

Hlavní partner